Charakterystyka piwnicy PPW 3Założenie projektowe ze względu na funkcję:
Podziemna piwnica ogrodowa na wino, przetwory, warzywa z mozliwym usytuowaniem wewnątrz studni jako głównego ujęcia wody (dla zaopatrzenia bud. mieszkalnego na działce).
Projekt wykonano w oparciu o wytyczne i doświadczenie wytrawnych winiarzy
Rozwiązana na rzucie prostokąta jako obiekt o konstrukcji żelbetowej, a częściowo murowanej.
Część zagłębiona w ziemi tworzy zamknięte pomieszczenie piwnicy z przedsionkiem, który stanowi dodatkową barierę przed bezpośrednim napływem ciepłego powietrza do właściwego pomieszczenia piwnicy.
Izolacja termiczna całego obiektu obliczona na rozkład temperatur dla najbardziej zróżnicowanego obszaru w Polsce czyli na IV strefę klimatyczną (biegun "zimna"- Suwałki) tak, aby uzyskać przez cały rok temp. wewnątrz na poziomie +12 stopni czyli najlepszej temperatury dla dojrzewającego wina.Dodatkowo w pomieszczeniu na wino zagospodarowano powierzchnię dla ustawienia zlewozmywaka, balonów na wino różnych pojemności oraz stołu do degustacji.
Zejście do pomieszczenia piwnicy- schodami zewnętrznymi jednobiegowymi o konstrukcji żelbetowej, ograniczonymi murkami oporowymi.
Nad drzwiami wejściowymi zaprojektowano łukowe zadaszenie z poliwęglanu.
Elewację wejściową piwniczki zaprojektowano z wodoodpornej imitacji desek drewnianych.Konstrukcja oraz propozycje materiałowe zastosowane w projekcie:
- fundamenty- płyta żelbetowa
- ściany zewnętrzne: murowane z bloczków betonowych z izolacją termiczną i przeciwwilgociową, od wewnątrz- tynk cementowo- wapienny
- dach zielony: płyta żelbetowa oraz warstwy izolacyjne i ochronne przeciw uszkodzeniom
Ściany i dach obsypane ziemią z wykopu z nasadzeniami zielenią niską i średnią.
Grubość gruntu zalegającego na stropie- 60 cm.
Uwagi: Do aranżacji wnętrza wykorzystano regały o wym. 174x80x30 cm,
50x50x25 cm, 62x120x25 cm oraz przewidziano miejszce na balony o poj. od 5l do 54l.
Autor projektu:
architektura i konstrukcja- inż. I. Piotrowska