Zasada działania:Działanie przydomowej oczyszczalni ścieków polega najczęściej na dwuetapowym oczyszczaniu ścieków bytowo-gospodarczych.
- Pierwszy etap to wstępne mechaniczno-biologiczne oczyszczanie np. w osadniku gnilnym, które zachodzi przy udziale bakterii beztlenowych i grawitacyjnego oddzielania cząstek. W wyniku opadania cząstek o większej gęstości (sedmentacja) tworzy się osad. Ulega on fermentacji, w czasie której zanieczyszczenia rozkładane są na subst. rozpuszczalne i nierozpuszczalne, subst. mineralne. W wyniku flotacji cząstki lżejsze wynoszone są na powierzchnię zwierciadła cieczy.
- Drugi etap to biologiczne oczyszczalnie ścieków.
Oczyszczone w przydomowej oczyszczalni ścieki bytowo-gospodarcze mogą zostać odprowadzone do stawu, jeziora, rowu melioracyjnego lub gruntu (studnia chłonna, drenaż, pakiety rozsączające). W przypadku odprowadzania oczyszczonych ścieków do gruntu najlepszym odbiornikiem jest piasek drobno-, grubo- i średnioziarnisty.
Lista dokumentów, które najczęściej należy dołączyć do zgłoszenia budowy oczyszczalni ścieków:
- Oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane (umieszczony na stronie urzędu)
- Szkic usytuowania obiektu budowlanego (tj. przyłącza kanalizacyjnego oraz zbiornika bezodpływowego lub zbiornika oczyszczalni wraz z odprowadzeniem ścieku oczyszczonego do środowiska) na kopii mapy zasadniczej (opiniodawczej) wraz z opisem technicznym instalacji. Często jest wymagane aby powyższe opracowanie wykonane było przez projektanta z uprawnieniami w specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń cieplnych, wentyl., gazowych, wod. i kanalizacyjnych.
- Badania geotechniczne z uwzględnieniem najwyższego poziomu występujących wód gruntowych
- Decyzję o warunkach zabudowy w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego
- Pozwolenie wodnoprawne na wykonanie urzadzenia wodnego
- Deklarację właściwości użytkowych (przydomowa oczyszczalnia ścieków) lub krajową deklarację właściwości użytkowych (szambo – zbiornik bezodpływowy)
UWAGA!
Od 1 stycznia 2018r. przepisy nałożyły obowiązek
uzyskania pozwolenia wodnego na wykonanie urządzenia wodnego odprowadzającego ścieki do ziemi, bez względu na ich ilość. Oznacza to, że po tym terminie na budowę drenażu
rozsączającego, studni chłonnej, a także każdej innej formy
odprowadzania ścieków do gruntu (bez względu na rodzaj budynku oraz ilość odprowadzanych ścieków) konieczne jest uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego na wykonanie urządzenia wodnego.
Wniosek o wydanie pozwolenia wodnoprawnego należy złożyć do nadzoru wodnego właściwego ze względu na lokalizację inwestycji, który przekaże go do właściwego organu wydającego pozwolenie wodnoprawne- Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.
Do wniosku o pozwolenie wodnoprawne należy dołączyć:- Operat wodnoprawny, czyli dokument sporządzany w formie graficznej i opisowej zawierający szczegółowe zagadnienia związane z planowaną inwestycją. Sporządzenie operatu nie wymaga żadnych uprawnień – trzeba jedynie posiadać odpowiednią wiedzę w zakresie gospodarki wodno-ściekowej oraz posiadać wymagane informacje na temat danej inwestycji (m.in. schemat technologiczny z określeniem składu ścieków i bilansem masowym zanieczyszczeń, max godzinowa, śr. dobowa oraz max roczna wielkość zrzutu ścieków itp.). Obecnie wymaga się dołączenia kopii operatu wodnoprawnego na nośniku elektronicznym;
- Opis prowadzenia zamierzonej działalności sporządzony w języku niezawierającym określeń specjalistycznych;
- Wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku jego braku decyzję o warunkach zabudowy;
- Projekt zgłaszanego urządzania – jeżeli odpowiada on wymaganiom operatu wodnoprawnego, może on być dołączony zamiast operatu.
- Dowód uiszczenia opłaty za wydanie pozwolenia wodnoprawnego (ok. 221,34 zł)
W przypadku braku zastrzeżeń do złożonych dokumentów – pozwolenie wodnoprawne powinno być wydane w ciągu 1 miesiąca (max do dwóch miesięcy).
Termin ważności:
Pozwolenie wodnoprawne na wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi wydawane jest na okres nie dłuższy niż 10 lat.
Natomiast pozwolenie wodnoprawne na wykonanie urządzenia wodnego wydawane jest bez ustalenia czasu jego obowiązywania, jednak wygasa, jeżeli w terminie 3 lat od dnia, w którym pozwolenie stało się ostateczne, nie przystąpiono do wykonywania urządzeń, na które zostało wydane.